MENÜ

Fuvola

A fuvola története

Az emberiség történetében gyakran találkozunk fuvolákkal, így arra következtetünk, hogy hosszú évszázadok alatt, sok tehetséges nép egymástól függetlenül fejlesztette ki e hangszer korai alakját. 

 

A harántfuvola már 3000 ével ezelőtt létezett Kínában, és ismerték a fáraók kora előtti Egyiptomban is.

 

A 12. században jelent meg Európában. Ekkor még fából készült és egyetlen darabból faragták, így elkészülte után már nem lehetett hangolni.  A harántfuvolák ebben az időben elsősorban katonai hangszerként, dobok kíséretében szerepeltek. A kifinomultabb zenei ízlés ekkoriban és a reneszánszban is inkább a furulyát preferálta.

 

A barokk korban szintén a furulyának volt nagyobb tekintélye, Johann Sebastian Bachfuvolaszólamait is nagyobb részben ilyen hangszerre, kevésbé harántfuvolára írta.

 

A 17. század közepére az operai és udvari zenekarok fontos hangszere lett, bár ebben az időben még tartott a furulya előnye a fuvolával szemben. Enellett katonai célra is használták még. 

 

Kb. 1650-ig a fuvolát egy darabból, hengeres furattal építették hat hanglyukkal. Ekkor jelent meg a több darabból összerakható hangszertípus, melynek csak fejrésze volt hengeres, a testének többi része kúpszerűen szűkülő furattal rendelkezett. Ezzel egy időben kezdtek egyes hangokat billentyűk hozzáadásával elérhetővé tenni. Az új szerkezetű hangszer kifejlesztésében, népszerűsítésében nagy szerepe volt Johann Joachim Quantz fuvola-virtuóznak, II. Frigyes porosz király zenemesterének.

 

A 18. században e módosítások révén a a harántfuvola fokozatosan átvette riválisa, a furulya helyét, nagyon népszerű hangszerré vált, de továbbra is sok kritika érte hamissága miatt.

 

 

Mai alakját a 19. század harmincas éveiben nyerte el. Theobald Böhm, a müncheni aranyműves és fuvolajátékos forradalmi átalakításokat végzett a hangszeren. 1832-ben készült hangszerén a hanglyukak helyét és átmérőjét nem az emberi kéz anatómiájához igazította, hanem akusztikai megfontolások alapján határozta meg. Az újításokkal sikerült kijavítania a hangszer régi hiányosságait, hamisságát, kiegyenlítetlen hangzását. Azóta a fuvola szerkezete, méretezése alig változott.

Asztali nézet